Flykt tema på Icebar i Stockholm

Stockholm Under måndagen invigs säsongen på Icebar by Icehotel Stockholm. I år är temat flykt och skildrar emigration från Sverige till USA.

Man vill rikta ljuset på att Sverige som idag uppfattas som ett av världens tryggaste länder, en gång var ett land som människor flydde från. Säsongens tema är svenskars utvandring till USA och temat har fått namnet ”The Promised Land”.

– Årets tema är extremt viktigt för oss. Vi vill påminna våra gäster om att även Sverige har en historia där en stor del av befolkningen flydde sitt hemland på grund av fattigdom och misär. Med tanke på den tid vi lever i nu, med många människor på flykt i världen, känns det viktigt att belysa den delen av vår historia för att få perspektiv, säger Kristofer Skoglund, marknads- och försäljningschef på Hotel C i Stockholm.

Icebar by Icehotel Stockholm har över 115.000 besökare per år. Satsningen sker i samarbete med Hotel C i Stockholm, och har pågått sedan 2002.