Nytt bolag för försäkringsinformation

Luleå Parterna på arbetsmarknaden, Svenskt Näringsliv, LO och PTK, har kommit överens om att bilda ett gemensamt bolag för att samla och utveckla information till arbetare, tjänstemän och arbetsgivare om kollektivavtalade försäkringar och pensioner.

– Vi tar nu ett helhetsgrepp om försäkringsinformationen och skapar en plattform för en effektivare och mer ändamålsenlig informationsgivning, säger Transportföretagens vd Mattias Dahl, som lett förhandlingarna för Svenskt Näringsliv.

Parterna på svensk arbetsmarknad förhandlar och informerar om kollektivavtalade försäkringar som tjänstepension, sjukförsäkring och försäkring vid arbetsskada. Idag informerar parterna sina målgrupper var för sig.

– Vårt mål är att de försäkrade ska kunna fatta välgrundade beslut som gör att de får ut mesta möjliga värde av sina kollektivavtalade försäkringar. Genom att samordna informationen får vi ännu bättre förutsättningar för att rätt information ska nå rätt mottagare i rätt tid, säger Niklas Hjert, ordförande i PTK:s förhandlingschefsgrupp.

Verksamheten ska vara igång senast 1 januari 2021. Verksamheterna i Fora och Collectum kommer att vara delaktiga i uppbyggnaden av det gemensamma bolaget.