Samuraj gör app åt Nyab

Luleå Kommunikationsbyrån Samuraj har tagit fram en app åt entreprenadföretaget Nyab.

Nyab App är en central plattform som ska förbättra kommunikationen mellan Nyabs olika verksamheter som är spridda över en stor del av Sverige.

-Vi valde Samuraj som partner för att hjälpa oss med detta för Nyab viktiga steg i den fortsatta utvecklingen. Vi är redan nu till antalet många medarbetare som arbetar över en stor geografi, och det vi vet säkert är att vi blir fler, och geografin större,  säger Magnus Broström, ansvarig för kvaltiet, miljö och hållbarhet på Nyab. 

Appen har lanserats nu vid årsskiftet.

- För vår del var detta projekt väldigt intressant, då det bland annat kombinerar flera av Samurajs expertisområden, som konceptutveckling, kommunikation och användarupplevelse. Numer kan vi alltså titulera oss app-utvecklare, säger Johanna Öhman, vd på Samuraj.