Peter Kieri tar över Svensk Företagsförmedling i norr
För drygt två år sedan slutade Peter Kieri som biträdande kommundirektör i Luleå och gick in som delägare i Företagsförmedling i norr tillsammans med Håkan Backman och Ove Strand.
Nu har han tagit över deras andelar och blir ensamägare till företaget som i sin tur är delägare i rikstäckande Svensk Företagsförmedling.
- En planerad succession var grundtanken när jag gick in som delägare. Det är naturligt att efter två år ta nästa steg i successionen, säger Peter Kieri.
De två före detta delägarna arbetar kvar som konsulter.
- Utåt sett blir det ingen skillnad. Jag jobbar kvar utan någon bestämd bortre gräns. Det ger bra möjligheter för Peter att ta över verksamheten, säger Håkan Backman.
Det var Ove Strand som startade företaget i Luleå 2003 och Håkan Backman anslöt 2005. Verksamheten omfattar norra Sverige ner till Örnsköldsvik. Man förmedlar affärer med företag och kommersiella fastigheter.
- Vi jobbar med alla branscher och alla storlekar på företag. Den här världen är inte stor nog att nischa in sig i. Något som kan växa framöver är rådgivning och exitplaner, säger Peter Kieri.
Svensk Företagsförmedling fyller i år 40 år. I dag ägs det av 16 lokala bolag.