LKAB ändrar sin koncernstruktur
Tre divisioner ersätts av två affärsområden, för att tydligare skilja mellan vad som är koncernuppgifter och vad som är produktionsuppgifter.
De tre divisionerna Norra, Södra och Specialprodukter blir två affärsområden, Järnmalm och Specialprodukter.
Michael Palo blir direktör för affärsområdet Järnmalm. Strukturen med produktionsorter blir kvar. Under övergången leds Division Norra av Michael Palo. Magnus Arnqvist kommer även i fortsättningen att ansvara för Division Södra. Leif Boström blir direktör för affärsområde Specialprodukter.
Kommunikation flyttas från vd-stab och bildar en ny enhet – Kommunikation och klimat. Den roll för omvärldsbevakning, energi och klimat som funnits på enheten Personal och hållbarhet flyttas till den nya enheten. Niklas Johansson, tidigare statssekreterare på Näringsdepartementet och Utrikesdepartementet, blir ny chef för Kommunikation och Klimat. Tills han tillträder ansvarar Bo Krogvig för funktionen.
En ny vd-stab, Strategiska projekt bildas. I den ingår Bo Krogvig.
Den nya strukturen gäller från 1 januari 2020.