Babyproffsen Leklust växer

Luleå Babyproffsen Leklust växer och utökar lokalerna för sin butik på Banvägen i Notviksstan.

- Med utökning av ytorna får vi nu en bättre butikslokal, vilket gör att vi förbättrar vårt utbud och vår produkttillgänglighet. Läget på Notviksstan är väl inarbetat för vår verksamhet och möjligheten att kunna skylta mot Bodenvägen, Luleås stora infartsled, är ett riktigt plus, säger Mikael Rautila, butikschef och ägare.

Butiken har funnits i Notviksstan i 22 år

- Leklust och Babyproffsen är sedan många år tillbaka Galärens hyresgäst, och vi är mycket glada och stolta över att vi får bygga ut vår affärsrelation. För några år sen hjälpte vi till att renovera butiken, och nu har vi förlängt avtalet och utökar lokalytan, säger Vincent Lundahl, Galären.

Barn- och babybutiken erbjuder leksaker, spel och har en babyavdelning med barnvagnsförsäljning.

I samma byggnad finns Flügger AB som flyttade från Skutviken till Notviksstan och öppnade sin nya butik i juni förra året.