120 miljoner till nyckelbiotoprika marker

Sverige Ökad medvetenhet bland skogsägare är en förklaring till att utbetalningarna ökar, enligt Skogstyrelsen.

Under perioden januari till augusti i år betalade Skogsstyrelsen ut 70 miljoner kronor i ersättning till skogsägare som fått formellt skydd för nyckelbiotoprika marker, enligt ett pressmeddelande.

Under resterande del av 2018 beräknas ytterligare 50 miljoner kronor betalas ut. 

– Detta är mer än det vi räknade med att betala ut innan året började. Vi märker att det finns en ökad medvetenhet hos allt fler skogsägare om att det går att få formellt skydd och därmed en ersättning för skogarna som är värdefulla både ekonomiskt och biologiskt, säger Johan Åberg, specialist på områdesskydd vid Skogsstyrelsen.

Med nyckelbiotoprika marker menas marker mindre än 5.000 hektar, där mer än fem procent av arealen utgörs av nyckelbiotoper utan formellt skydd.