Luleå börjar med dynamiskt inköpssystem

Luleå Luleå kommun är en av de första i Sverige som upphandlar med ett dynamiskt inköpssystem.

Med dynamiskt inköpssystem menas en mer öppen och flexibel form av ramavtal, än som är vanligt inom offentliga sektorn. Den typen av upphandling har blivit möjlig sedan den nya lagen om upphandling, LOU 2017 kom.

Ett dynamiskt inköpssystem är en kontinuerligt annonserad upphandling med möjlighet att ansöka om att delta i ett system för kommande avropsförfrågningar. Leverantörerna kvalificeras och tilldelas ett avtal och blir en del av en avtalsgrupp för ny konkurrensutsättning, som kan resultera i ett kontrakt eller beställning. Nya leverantörer kan ansluta efter hand.

- Det här känns innovativt och spännande. Vi ser fram emot att använda oss av denna nya upphandlingsmetod för att öppna upp för fler företag att bli leverantörer till kommunen och också ge möjlighet till företagen att ansluta sig till systemet efterhand utan att de ska behöva ta hänsyn till anbudstider på samma sätt som tidigare, säger Emma Breheim, inköpschef i Luleå kommun.

Den första upphandling som görs enligt detta är socialförvaltningens upphandling av ärende- och processhandledning i grupp. Socialförvaltningen planerar också tillämpa metoden när man upphandlar sjuksköterskebemanning i höst.