Avverkningarna ökar i Norrbotten
Det visar statistik som Skogsstyrelsen presenterar.
I Västerbotten ökade den med ännu mer, 98 procent. Snittet för norra Norrland blev en ökning på 89 procent.
Det innebär att ökningen av avverkningarna fortsätter och accelererar. Sedan årsskiftet är ökningen 36 procent i norra Norrland, jämfört med riktet i sin helhet som bara har fyra procents ökning.
– Vi har en högkonjunktur med stark efterfrågan och framtidstro, som påverkar avverkningsviljan. I norra Norrland har vi haft en viss eftersläpning på ökad avverkad areal, skillnaden i landet kan bero på en kapacitetsutbyggnad i södra Sverige som gjort att man snabbare ökat avverkningarna, säger Staffan Norin, chef för Skogsstyrelsens region Nord.
Samtidigt är det stora skillnader mellan norr och söder där en avmattning nu märks i alla landsdelar utom norra Norrland. I södra Norrland anmäldes 24 procent mindre areal, i Svealand anmäldes tre procent mindre och i Götaland sex procent mindre än under samma tid förra året.