Jobbmatchen inne på slutvarvet

Luleå Det treåriga projektet Jobbmatchen avslutas i augusti. Så här långt har det lett till 190 nyanställningar, varav många är nyanlända akademiker.

Kompetensförsörjningsprojektet Jobbmatchen drivs i samarbete mellan Företagarna och Arbetsförmedlingen i Norrbotten och Västerbotten.

- Vi vill få nyanlända med akademisk bakgrund att stanna i länet, för kompetensen behövs här, säger Martin Hultsten, Arbetsförmedlingens medarbetare i projektet.

I projektet används Arbetsförmedlingens verktyg: praktik, ibland kombinerad med SFI och olika former av anställningsstöd, med syfte att det ska leda till fast anställning. Ett problem är att många företag skulle behöva fler anställda, men man rekryterar inte för att man inte hittar rätt kompetens.

- Det gäller för företagen att förstå att de behöver tänka i nya banor när det gäller rekrytering. Det är svårare att hitta exakt rätt kompetens idag än för bara några år sedan. Det är stor konkurrens om arbetskraften. Vi visar att det går att hitta kompetens om man har överseende med en längre inlärningstid, säger Johan Vyöni, Företagarna, som också arbetar med projektet.

Jobbmatchen startade 2015 för att hjälpa företag att hitta rätt kompetens och för att hjälpa nyanlända med akademisk utbildning att komma i arbete. Det var en fortsättning på det landsomfattande projektet Jobbsökarna.  I Norrbotten och Västerbotten valde man att fortsätta med ett nytt projekt som avslutas om ett halvår. I samband med avslutningen ska projektet utvärderas.