Arbetsgivare efterlyser fler ingenjörsutbildade

Luleå Arbetsgivare i Norrbotten efterlyser fler ingenjörsutbildade. Det skriver IVA , efter att i sitt praktikprogram Teknisksprånget frågat svenska arbetsgivare om deras behov.

Arbetsgivarna svarar att det är svårt att hitta ingenjörer och systemvetare. Man efterlyser också fler kvinnor och utlandsfödda sökande.

94 procent av de svarande arbetsgivarna i landet ansåg det svårt att hitta ingenjörer och 51 procent att de behövde fler systemvetare. Statistiken kring bristyrken bekräftas regionalt genom Arbetsförmedlingens rapport ”Jobbmöjligheter i Norrbottens län 2018”.

 Arbetsförmedlingen pekar i sin prognos för Norrbotten på att ingenjörsutbildade personer har goda jobbmöjligheter i länet. Genom Tekniksprånget vill vi främja att fler i slutänden väljer en sådan utbildning, säger Alexandra Ridderstad, verksamhetsansvarig för Tekniksprånget.

För vissa yrken påpekade arbetsgivare att de hade svårt att få tag på manliga sökande. Till exempel inom kommunikation/marknad/reklam, och ekonomi.