Femte omgången för Facebook-pengar

Luleå För femte året utlyser Facebook i Luleå sina stipendier för lokala samhällsinitiativ. Cirka 800.000 kronor finns i potten att söka.

Det handlar Facebooks Community Action Grant-program som kan sökas till olika projekt och organisationer baserade i Luleå som bidrar till regionens utveckling, genom att skapa kontakt mellan människor online eller i verkliga världen, och främjar kunnande och utveckling inom teknologi eller kultur. 

Under det gångna året har bland annat Teknikens hus och en rad skolor fått pengar till olika projekt.

En av de som fått pengar senaste året är Luleå Maker Space, ett projekt som vill locka unga människor att skapa med hjälp av teknik. Pengarna har bland annat använts till att möjliggöra för nyanlända ungdomar att vara med. 

- Många av de arrangemang vi gör kräver datorer och fram till idag har vi främst förlitat oss på att de som kommer dit har med sig laptoppar hemifrån men vi inser att detta är ett hinder för vissa samhällsgrupper som helt enkelt inte har råd med moderna datorer. Vi har därför med Facebooks stöd kunna köpa in 10 laptoppar som kan användas vid våra arrangemang för att dels öppna upp för nya deltagare, säger Peter Parnes som leder Luleå Maker Space.

Fram till 31 oktober går det att söka pengar till 2018. De som får söka är offentliga eller privata ideella organisationer, inte vinstdrivande företag.