Autoliv köper tillgångarna i Fotonic

Skellefteå Fotonic har verksamhet i Skellefteå och Stockholm. Nu köper Autoliv bolagets patent och tar över de anställda, skriver Norran affärsliv.

Fotonic arbetar med teknik som kan bli viktig för självkörande bilar, bland annat Lidar, en typ av laser-radar, och kameror. Nu köper Autoliv patenten och tar över 35 anställda från Fotonic.

– Det här är jätteroligt för Skellefteå och för Sverige att Autoliv gör den här stora satsningen. Det är också mycket positivt för Fotonics medarbetare, varav hälften finns i Skellefteå och hälften i Stockholm. Vi ligger i fronten inom teknikområdet och ser fram emot att bidra till den fortsatta utvecklingen inom bilsäkerhet, säger Rickard Åström, vd på Fotonic, till Norran Affärsliv.