Meramedia lanserar ny mötesvåning
Den nya våningen som är på 100 kvadratmeter ligger intill Meramedias lokaler på Kyrkogatan. Den innehåller ett rum designat för workshops, en fotostudio och ett rosa styrelserum med videokonferensutrustning.
- Vi tyckte att detta saknades på marknaden och tog som vanligt saken i egna händer, samtidigt som vi själva behövde expandera. Vi vet av egen erfarenhet att genomtänkt varumärkesgestaltning av rum gör stor skillnad för resultatet. Ta Börje Olsson konditorier som exempel. De ökade sin omsättning med över 40 procent med ny design och ombyggnation. Samma effekt har det för lokalerna vi jobbar i, säger vd Johanna Grimståhl.
Meramedia, arbetar bland annat med kommunikationsstrategier, performance marketing, film, event och systemutveckling. Man har tidigare tagit fram designkoncept åt företag som Hydro66, Börje Olsson Konditorier och nya Varvet Deli & Dine.