ABI utökar med kontor i Piteå

Piteå Affärsinkubatorn anställer Göran Carlson som ny affärsrådgivare.

ABI, Arctic Business Incubator, har sedan tidigare verksamhet i Luleå och Skellefteå. Nu startar inkubatorn ett kontor i Piteå science park. 

- Jag brinner för att göra affärer. Det ska bli spännande att använda den kunskapen få fart på startup-bolagen i Piteå, men också att hjälpa bolagen på ABI att utvecklas och hitta nya marknader, säger nyanställde affärsrådgivaren Göran Carlson, i ett pressmeddelande.

Han har en bakgrund från egna bolag och som rådgivare för andra organisationer. Han driver sedan tidigare riskkapitalbolaget Carlson Invest AB, som gjort investeringar i Sverige, Hongkong och Tjeckien, enligt ABI.

ABI:s etablering i Piteå har fått fått finansiellt stöd från Sparbanken Nord och Piteå kommun.

- Det finns mycket entreprenörsanda i Piteå och vi ser fram emot att fler nu kan dra nytta den kunskap och kompetens som finns på ABI, säger Kjell-Åke Nilsson, som är ansvarig för Sparbanken Nords satsning Framtidsbanken, i pressmeddelandet.