Hemsö köper fastigheter för 106 miljoner

Luleå Hemsö Fastighets AB och Luleå kommun har nu undertecknat avtalet om Hemsös köp av samhällsfastigheter i Luleå. Köpesumman är 106 miljoner kronor. Samtidigt förbinder sig Hemsö att bygga nytt för 270 miljoner. (Uppdaterad)

I affären ingår Ingridshems vård- och omsorgsboende, Kallkällans vård- och omsorgsboende, Mjölkuddens hälsocentral (fastigheten Kronometern), Alviks vård- och omsorgsboende, Bergstadens vård- och omsorgsboende. 

Hemsö åtar sig också att bygga ett vård- och omsorgsboende i Kronandalen, som kommunen sen ska hyra.

En avsiktsförklaring gjordes i augusti i fjol, vilket Affärer i norr skrev om. Sedan dess har man värderat fastigheterna och under måndagen undertecknades ett avtal om affären som träder i kraft 1 april. Tallkronanskolan och sporthallen på Kronan var med i avsiktsförklaringen, men är inte med i redovisningen av det undertecknade avtalet.

– Genom affären säkerställer vi kapital för fortsatta investeringar som håller Luleås starka tillväxt uppe. Dessutom kommer en av landets ledande fastighetsaktörer att etablera sig på orten vilket är mycket glädjande. Som vi sagt tidigare innebär affären bland annat att vi säkrar finansieringen av ett nytt badhus på Hertsön, säger kommunalrådet Yvonne Stålnacke.

- Vi är glada över att ha inlett Hemsös etablering i Luleå. Luleå befinner sig i en intressant tillväxtfas och vi vill gärna bidra till kommunens fortsatta utveckling och dela med oss av vår erfarenhet av att förvalta och uppföra samhällsfastigheter, säger Jonas Jalkander, Hemsös regionchef Nord.

Hemsö Fastighets AB ägs av Tredje AP-fonden till 85 procent och av Sagax till 15 procent. Bolaget är en av Sveriges största ägare av samhällsfastigheter. I norra Sverige har man fastigheter i Gävle, Sundsvall och Umeå. I Umeå äger Hemsö polishuset och en skola.

- Går vi in i Luleå är vi där för att stanna, sa dåvarand vd Per Berggren i fjol till Affärer i norr, och talade då också om att öppna ett regionkontor i Luleå.