Nominerad till Årets handlare

Apoteket Lavskrikan fortsätter att öka omsättningen

Boden Det var en annons i tidningen om statens utförsäljning av vissa apotek som gjorde att Mats Brännvall lämnade livet som egenföretagare inom IT-branschen. 2010 köpte han Apoteket Lavskrikan i Boden och sedan dess har han inte blickat tillbaka.

Mats Brännvall har ägt flera IT-företag genom åren, men till slut kände han sig less på branschen. Samtidigt som han funderade på vad han skulle kunna göra istället fick han syn på en annons i tidningen om att flera apotek var till salu i Norrbotten.

– Jag tänkte att det här är sista chansen att göra något nytt så jag åkte ut och tittade på vilka de var. Jag gjorde även research och hämtade hem material så jag visste vad det handlade om.

Han berättar att han gillade känslan i Boden. Personalen var trevlig och att det inte kändes som ett vanligt apotek.

– Jag tänkte direkt att det här apoteket ska jag ha. Efter att ha räknat lite på det bestämde jag mig för att slå till. Från början hade jag nio anställda och i dag är vi elva plus några timanställda.

 Omsättningen har stadigt ökat och 2016 var Apoteket Lavskrikans bästa år. En av anledningarna tror Mats Brännvall beror på att de satsar mycket på marknadsföring i form av annonser och på deras kundklubb där de regelbundet har bra erbjudanden.

 – Vi är verkligen ett bra gäng som arbetar här. Jag fyller 65 år i juni och ska egentligen gå i pension, men jag tycker att det är så roligt att arbeta här att jag kommer att fortsätta i tre år till om jag får vara frisk.

När Mats Brännvall fick reda på att han är nominerad till årets handlare på Bodens näringslivsgala blev han chockad.

– Det är inte många som tänker på att vi som äger apotek också är egenföretagare så det är roligt att vi också uppmärksammas.

Övriga nominerade till Årets handlare är Jeanette Johansson, ICA Supermarket och Roger Niemi och Robert Forsberg, Färg- och Golvhuset/Colorama.