Flest nya skyddade skogar i Norrbotten
Skogsstyrelsen fick 100 miljoner kronor mer i anslag för skydd av skog och under fjolåret ökade takten när det gäller nya skyddade skogar. Totalt har 229 miljoner kronor betalats ut till skogsägare runt om i landet.
– 2016 fick Skogsstyrelsen 100 miljoner kronor extra för att skydda värdefulla skogar, vilket är cirka 70 procent mer än normalt. Vi kan se att denna satsning har gett resultat, vi har kunnat skydda fler områden och naturvärdeskvaliteten på dem är hög, säger Johan Åberg, specialist områdesskydd, Skogsstyrelsen.
Totalt har 229 miljoner kronor betalats ut i ersättning till skogsägare runt om i landet. Av dessa har 193 miljoner utgjort ersättning vid bildande av biotopskyddsområden och 36 miljoner utgjort ersättning vid tecknande av naturvårdsavtal. Beloppen avser den ersättning som betalas ut till markägare.