Gröndals Matupplevelser lanserar ekologiska matkassar
Sebastian Gröndal arbetar deltid som kock samtidigt som han driver event- och cateringföretaget Gröndals Matupplevelser tillsammans med sin fru. De startade företaget i maj och har bara haft positiva upplevelser av livet som entreprenörer.
– Vi levererar en helhetsupplevelse där vi både lagar mat på plats, fixar disken och allt runt omkring. Responsen har varit helt ofattbar. Det känns så otroligt roligt, säger han.
Tanken bakom Gröndals Matupplevelser är att alltid kunna erbjuda närodlade och lokalproducerade råvaror. Nu tar de ett steg längre i affärsplanen som innebär lansering av en matkasse som innehåller en trerättersmiddag för två personer.
– Vi har jättehöga ambitioner och vill hjälpa till att lyfta den lokala marknaden i Norrbotten. Det här är bara början på något stort och jag hoppas att jag kan sluta arbeta som kock och bara koncentrera mig på företaget.
Matkassen kommer att byta innehåll varannan vecka och köras ut av Flyttakuten i Luleå och Boden till att börja med, men målet är att kunder i hela Norrbotten ska kunna lägga in sina beställningar. Just nu pågår även arbetet med en webbshop.
– Nu gäller det att komma in i arbetet och skapa ett flöde. Vi kommer även att sälja presentkort för att sedan utöka utbudet. Vi vill skapa en smakupplevelse i hemmet hos våra kunder, både genom våra matkassar och cateringen.