Stor efterfrågan på Blad i norr
Mellan maj och november åker Birgitta Groth runt i Norrbotten för att hjälpa privatpersoner med sina trädgårdar. Men det gäller att vara ute i god tid, intresset är så stort att hon har en flera veckor lång väntelista.
Birgitta Groth har alltid haft gröna fingrar och gillat att arbeta i trädgården, men det var inte förrän hon gick en kurs på SLU i Alnarp för 14 år sedan inom trädgårdshistoria som hon började fundera på att starta eget företag.
– Jag pluggade vidare i Umeå och Uppsala för att få en riktig utbildning och grundläggande kunskaper inom trädgårdsarbete. 2002 föddes Blad i norr och de två första åren arbetade jag deltid innan jag bestämde mig för att ägna mig åt företagandet på heltid.
Birgitta Groth berättar att hon fick kämpa i början för att få folk att förstå att det går att ha en trädgård i Norrbotten bara man har rätt material.
– Jag föreläste jättemycket och till sist gick mitt budskap fram. Det går till exempel att hämta inspiration i Italien och ta med sig idéerna hem bara man tänker på vilka växter som klarar av vårt klimat.
Förutom att bland annat skissa fram unika koncept, välja rätt blommor och plantor så håller Birgitta Groth även grundkurser i trädgårdsdesign.
– Det är roligt att hjälpa mina kunder att förverkliga sina idéer och lära dem mer om hur man man sköter om en trädgård. Jag tycker om att få vara kreativ och inspirera andra.
2009 började Birgitta Groth att arbeta som verksamhetsansvarig på Röda Korset och gick ner till att arbeta deltid med Blad i norr igen, men hon planerar att gå upp i tid igen när hon går i pension om några år.
– Jag får så mycket energi av att arbeta med trädgårdar och ser fram emot att få göra det på heltid igen.
Blad i norr vänder sig till privatpersoner, företag, bostadsrättsföreningar och husägare.