Almi lanserar projektet Triumf
I projektet ska företagare som inte konkurrerar med varandra sammanföras för attt främja långsiktig tillväxt.
- Vi företagare har ofta samma dilemman när det kommer till att växa och skapa nya jobb. Tillsammans kan vi hitta innovativa lösningar och lära av varandra, säger Bengt-Olof Olofsson, vd och ägare av Bröderna Olofssons bageri.
I projekt Triumf kombineras aktuell forskning med erfarenhet och kunskap från Almis operativa verksamhet och företagsledarnas egna företag.
- Den största utmaningen är att organisera sig och kunna uttrycka sin tillväxtambition. Värderingsstyrningen kan göra att de som arbetar i företaget känner att de har mer mandat att fatta snabba beslut och agera som ett tillväxtföretag, säger Anna Öhrwall Rönnbäck, professor vid Luleå tekniska universitet.