MSC blir delägare i Designtech

Luleå Stockholmsföretaget MSC Group köper in sig i Luleföretaget Designtech som är en av Europas ledande leverantörer av webbaserad projekt- och dokumenthantering. De tar över Polarrenens aktier i bolaget.

MSC tillhandahåller konsulttjänster i systemutveckling, test och testledning, servicedesk och IT-projektledning. 

MSC Group har ingått avtal med Älvsbyföretaget Polarrenen AB, om förvärv av aktier i Designtech Solutions motsvarande 28,42 procent av det totala antalet aktier i bolaget.

– Att få in MSC Group som delägare i Designtech betyder mycket för vår fortsatta satsning på dokument- och projekthantering inom byggbranschen.  Vi tror också att MSC:s erfarenhet och bredd inom IT-området kommer att betydligt stärka Designtechs möjlighet att nå framgång på marknaden, säger Patrik Svanerudh, vd för Designtech.

Polarrenen är ett investmentbolag inom Polarbrödsgruppen.