Minerallagen ses över

Luleå Regeringen har gett professor Magnus Ericsson vid LTU i uppdrag att göra en översyn av minerallagen, rapporterar P4 Norrbotten.

Magnus Ericsson gör på uppdrag av regeringens utredningsmyndighet Tillväxtanalys en översyn för att se hur minerallagstiftningen fungerar i förhållande till den mineralstrategi som antogs för några år sedan.

Den nuvarande minerallagen började gälla 1992 och ersatte den då gällande gruvlagen. Under de 25 år som minerallagen tillämpats har mycket hänt. Bland annat har Sverige blivit medlem i EU. 

– Jag hoppas man kan hitta delar man kan revidera, att processerna kan löpa smidigare, att det inte blir långa överklagningssituationer. Det gynnar ingen att det blir alltför långa handläggnings- och beslutsprocesser,  säger Magnus Ericsson, professor i mineralekonomi vid Luleå tekniska universitet till P4 Norrbotten.