Vinter öppnar kontor i Umeå
- Vi har arbetat med kunder i Umeå och Västerbotten under många år men tajmingen för att öppna ett kontor har aldrig varit mer rätt, säger Helena Eriksson, vd på Vinter.
Vinters medarbetare i Umeå, Karin Larsson, har tidigare arbetat inne hos kunder i Umeå. Flera stora uppdrag på samma gång påverkade beslutet att nu etablera ett kontor i Umeå, bland annat uppdrag åt Konftel, Placerum och Västerbotten Turism.
- Det är många som haft ögonen på Vinter i Umeå men man blir inte riktigt valbar förrän man finns på platsen. Responsen på etableringen har varit positiv både från kunder och branschen i övrigt så jag tror att det här kommer att bli en spännande resa, säger Magnus Mikaelsson, nyanställd som filialchef. Han kommer närmast från jobbet som marknadschef på Norrlandsoperan.
Nyanställd är också Dan Billingham, som kommer från Dohi Sweden. Dan och Magnus ska tillsammans med Karin Larsson arbeta vid kontoret i Umeå.
Vinter har huvudkontor i Luleå och kontor i Skellefteå och Stockholm sedan tidigare.