Norrmejerier samarbetar med Sales Support
– Vi är jättenöjda att samarbeta med Sales Support som vi upplever har en bra och kompletterande portfölj med andra varumärken, säger Olof Vesterberg, säljchef för restaurang och servicehandeln vid Norrmejerier.
Sales Support är säljpartner till mer än 50 kända varumärken, som till exempel Heinz, Zeta, Risenta, Estrella och Oatly.
– Samarbetet ger våra kunder utökat stöd i valet av våra riksvarumärken Västerbottensost, Verum, Gainomax och Fjäll. För våra grossister underlättas hanteringen och avsikten är att samarbetet ska leda till större volymer och göra oss och Sales Support till en ännu mer attraktiv samarbetspartner, säger Olof Vesterberg.
Norrmejerier fortsätter som tidigare med egna säljare på hemmamarknaden i de fyra nordliga länen för foodservice och servicehandel (restauranger, storhushåll och småbutiker).