Företagarna tvekar att klaga

Luleå Företagare i Norrbotten tvekar att lämna in klagomål till sin kommun. De är rädda att det kan påverka deras verksamhet negativt. Det visar en enkätundersökning som Svenskt Näringsliv gjort.

Svenskt Näringslivs enkätundersökning om företagsklimatet i Sveriges kommuner innehåller varje år ett par extrafrågor. I år har 31.000 företag svarat på frågan: Har du någon gång känt tvekan att lämna klagomål till kommunen med risken att detta kommer påverka ditt företag negativt?

- I min vardag träffar jag ofta företagare som upplever missnöje med kommunen företaget verkar i, men som inte offentligt vill uttrycka sitt ogillande. Som exempel kan det gälla handläggning av olika typer av tillstånd, bemötande eller i frågor kring upphandling. Företagaren är orolig för negativa effekter som slår tillbaka på företaget, säger Jan-Olov Nordström, regionchef Svenskt Näringsliv Norrbotten.

Störst är oron i Kalix där 51 procent av de tillfrågade företagarna tvekar att klaga. I Haparanda, som ligger bäst i statistiken för Norrbotten, är det 35 procent som är rädda att klagomål ska straffa sig.

- Varje negativt svar på frågan är en oroande signal då detta också är ett stort demokratiskt problem och riskerar att hindra företag från att utvecklas och växa, säger Jan-Olov Nordström.

 Så här ser det ut i Norrbottenskommunerna:

Rädsla att klaga