Planer på hotell istället för brandstation

Luleå Under fredagen presenterade fastighetsbolaget Galären tillsammans med fastighetsbolaget Lerstenen, Elite Hotels och arkitektkontoren Tirsén & Aili och norska Snøhetta, planer på ett nytt kvarter där brandstationen i Luleå nu ligger, med hotell, bostäder och butiker.

-Vi är otroligt stolta över att få vara delaktiga i detta mycket intressanta projekt i ett av Luleås bästa lägen. Det är stimulerande och utvecklande för oss att samarbete med seriösa byggherrar och det internationellt välrenommerade arkitektkontoret Snøhetta, säger Bengt Aili på Tirsén & Aili arkitekter.

Elite Hotels vill driva ett nytt hotell med 150 rum i nära samarbete med fastighetsbolaget Lerstenen, på samma sätt som man samarbetar i Örnsköldsvik och Umeå.

- När nu familjeföretagen Galären och Lerstenen vill bebygga brandstationstomten vid Luleås norra entré är vi på Elite Hotels oerhört glada att, tillsammans med dem, få möjlighet att skapa ett modernt och attraktivt hotellkoncept säger Bicky Chakraborty, vd och ägare till Elite Hotels of Sweden AB.

Luleåföretaget Galären och Umeåföretaget Lerstenen samarbetar i projektet att utveckla Luleås norra entré. Lerstenen är ett familjeägt företagsom i dag är en av de största aktörerna i Umeå och nu är aktuella i Luleå som ett av de bolag som ska bygga i nya Kronandalen. En delägare i bolaget är Forpro AB som ägs av förre hockeyproffset Peter "Foppa" Forsberg.

Enligt kommunalrådet Niklas Nordström är inga beslut fattade om vad som ska hända med brandstationstomten eller placeringen av den nya brandstationen.