Bälinge Vapen har funnits sedan 1953 och varit väl känd bland jaktintresserade. Joakim Prytz har drivit butiken sedan 1999, men nu säljer han till den större konkurrenten i Piteå.
Verksamheten flyttas till Piteå och lokalen i Bälinge ska säljas. Själv kommer han att jobba i butiken i Piteå.
– Det är väl så här att vi ser det som en liten möjlighet att utveckla jaktbutiken. Det är svårt att vara liten i dag oavsett egentligen vilken bransch man är i när man håller på med inköp för det blir mer och mer storköp, säger Joakim Prytz till NSD.
Joakim Prytz kontaktade Fritid & Vildmark och det ledde till affären som båda parter är nöjda med.
– Vi diskuterade detta fram och tillbaka och kom fram till en lösning som passar båda, säger Johan Viklund som är säljare på Fritid & Vildmark i Piteå, till Norrbottens Kuriren.