Norrmän på frukost i Luleå

Luleå Samarbeten mellan företag och universitet i Norrbotten och Nordnorge var önskemål från en stor delegation från Nordnorge som deltog I Luleå Näringslivs frukost på fredagsmorgonen.

Näringslivsfrukosten i Vetenskapens hus var välbesökt med 270 deltagare, vilket en stor delegation från Nordnorge bidrog till.

Det talades mycket om naturliga förutsättningar för ökat samarbete mellan Nordnorge och Norrbotten. Den tekniska kompetensen vid LTU i Luleå är intressant för universitet i Nordnorge och investeringar och byggande i Norrbotten är intressant för Nordnorska företag.

- Möten mellan människor, sammankomster och nätverksmöten är viktigare än naturtillgångar för att lyckas, sa Tord Kolstad, företagare i fastighetsbranschen och ordförande för det helt privata näringslivsbolaget Bodøregionens Utveklingsselskap AS.

- Bristen på bostäder och behovet av ökat byggande i Luleå är mycket intressant för oss. Vi vill komma i kontakt med företag att samarbeta med här, sa Tord Kolstad.

Både han och andra gäster från Norge uttryckte beundran över utvecklingen i Luleåregionen, bland annat Node Poles framgångsrika arbete med att locka hit datacenter.

I den norska delegationen fanns representanter för kommunerna i Bodø och Rana, och det nyligen sammanslagna Nord Universitet.