LTU Business startar ny inkubator
Det är efter succén med Go Business satsning på kreativa näringar i Piteå som LTU Business går in som projektägare för en ny inkubator som ska heta Go Business.
90 procent av de kreativa företagen som har varit en del av Go Business i Piteå sedan starten 2008 är fortfarande verksamma. Det tycker Lisa Braafnäs som arbetar på LTU Business och en av initiativtagarna till satsningen i Luleå både är positivt och roligt.
- Det känns jättespännande att fortsätta bygga på det framgångsrika arbete som Go Business har gjort i Piteå och tillsammans applicera det på inkubatorn i Luleå och företag inom tjänstesektorn.
Just nu pågår arbetet för fullt med att inreda inkubatorn i Luleå Science Park som i dagsläget kommer att rymma ungefär åtta personer.
- Vi börjar i den skalan, det här är bara startpunkten på projektet. Vi vill växa snabbt och hoppas att vi snart är igång, säger Marina Eriksson, siteledare för inkubatorn i Luleå.
Kraven för att flytta in i den nya inkubatorn är att man måste driva ett nystartat företag inom tjänstesektorn.
Lisa Braafnäs berättar att de kommer att vara en tillgång för företagen med hjälp av bland annat lokaler, rådgivning och individuella samtal.
- Men det är företagen som skapar klimatet i inkubatorn och vi hoppas att de väljer att stanna kvar i Norrbotten efter att de lämnar oss för att stå på egna ben och hjälper till att stärka regionen, säger Marina Eriksson.
Inkubatorn finansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden via Tillväxtverket, länsstyrelsen i Norrbottens län, Luleå kommun, Norrbottens läns landsting, Piteå Science Park, Längmanska Företagarfonden och Centeks Lill-stiftelse. Den nya inkubatorn ska heta Go Business.