Gold of Lapland marknadsför lugn och ro

Skellefteå Turistorganisationen i norra Västerbotten, Gold of Lapland, marknadsför lugn och ro vid en resemässa i Holland.

I nästa vecka åker en delegation på tre personer från Gold of Lapland till resemässan Vakantiebeurs i Holland för att marknadsföra spännande upplevelser och möjligheten till lugn och ro i norra Västerbotten.

Man ordnar också visningsresor för journalister och researrangörer, och gör en Facebook-sida på holländska. Satsningarna är en del i EU-projektet INTILL där Holland står i fokus.

På holländarnas önskelistor står lugn och ro i naturen högst, men också norrsken, hundspann, bo i vildmark, flottfärder, forsränning, skoterturer och isfiske.

Gold of Lapland, turistorganisationen i norra Västerbotten, arbetar för att öka besöksnäringen och få fler besökare till sina medlemsföretag i Robertsfors, Skellefteå, Norsjö, Vindeln, Lycksele, Malå, Sorsele och Arvidsjaur.