Arctic Group säljer tariffsystem till tullen i Estland
- Det här är det sjunde landet som väljer att satsa på ArcticITE. Det bidrar också till att vi kommer att fortsätta att rekrytera. Under fjolåret anställde vi ett tiotal personer och under 2016 kommer vi att behöva ungefär lika många till, säger Peter Nordlund, vd på Arctic Group.
Företaget har utvecklat ett system, ArcticITE, som ger tullen möjlighet att hantera tariffer, förfrågningar och övervakning digitalt. Det gör att det blir snabbare och enklare för allmänhet och företag att ta får svar på frågor, bland annat genom ett mobilt interface där man kan få information om exportkoder och beräkna kostnader för import och export.
Samarbetet mellan Arctic Group och estländska Cybernetica startade år 2004 när Estland förberedde sig för att gå med i EU.
-Vi har varit utvecklingspartner inom IT till den estländska tullen under många år och vi har nu fått ytterligare ett bevis på att vi är en av de ledande aktörerna på vårt område, säger Oliver Väärtnõu, vd på Cybernetica.