Timotej & Miljö har dubblat sin omsättning

Luleå Städbolaget Timotej & Miljö har dubblat omsättningen på fyra år och har nu 14 anställda. Det är en del i Simon Johanssons växande företagsgrupp.

Med Notvikens Fastighet AB, Citysleep, Timotej & Miljö och Månstrimmans trygghetsboende i Töre under sina vingar är Simon Johansson inte rädd för ge sig in i okända branscher.

Under sju år försörjde sig Simon Johansson som pokerspelare och reste över hela världen för att delta i tävlingar. För sex år sedan frågade hans pappa om han skulle kunna tänka sig att ta över Notvikens Fastighet AB.

- Jag har alltid haft Luleå som bas även fast jag har rest mycket. Det kändes roligt att ta över just det bolaget eftersom jag tror på fastighetsmarknaden i Luleå.

Notvikens Fastighet har precis byggt en 3.500 kvadratmeter stor industribyggnad på Tuvåkra i utkanten av Storheden.

- Eltel Networks flyttade in i slutet på året och nu letar vi efter en hyresgäst som kan fylla upp resten av lokalen. Jag söker i första hand ett företag som är beredd att skriva ett längre kontrakt.

För tre och ett halvt år sedan tog han även över sin mammas städbolag Timotej & Miljö. Idag har de cirka 14 anställda och fortsätter att växa.

- När jag tog över företaget var omsättningen två och en halv miljon kronor och nu har vi nästan dubblat den siffran och har utökat personalstyrkan.

Timotej & Miljö är fortfarande i behov av att anställa, men Simon Johansson berättar att det inte är så enkelt som man kan tro att hitta rätt typ av människor. 

- Förutom hushållsnära tjänster som flyttstädning, lokalvård, golvvård och fönsterputsning har vi nischat in oss på hemstäd. Det måste kännas bra för våra kunder eftersom vi befinner oss i deras hem.

Simon Johansson har fortsatt att utöka sin sysselsättning med fler bolag och i februari 2015 köpte han Citysleep, ett företag som han tycker är ganska självgående.

- Konceptet är jättebra och säljer sig själv eftersom det är fräscha lokaler och nästan helt automatiserat. Jag kallar det för vandrarhem plus och det märks att ett sådant alternativ behövs i Luleå eftersom stan växer och antalet gästnätter blir fler.