Sogeti får stort uppdrag av Försäkringskassan
Värdet på uppdraget beräknas till 75 miljoner kronor per år. Avtalet sträcker sig till januari 2021 med option på ett år till.
– Detta samarbete ger oss ännu större möjligheter att växa på våra respektive orter. Vi ser fram emot ett närmare och djupare samarbete med Försäkringskassan och beräknar att detta avtal kommer att kunna innebära ett 30-tal nya arbetstillfällen i Sundsvall och Luleå, säger ortscheferna Thomas Bodén och Johan Erixon i ett pressmeddelande.
Utöver de löpande tjänsterna ska Sogeti och Försäkringskassan samarbeta kring arbetssätt, innovation, kompetensutveckling och kompetensöverföring.
Sogeti levererar IT-konsulttjänster och har cirka 20.000 medarbetare i 15 länder. I Sverige har man 1.150 anställda vid 21 kontor.