Ljus framtid för sågverk och pappersindustri
Produktionen av förpackningsmaterial har förutsättningar att överträffa BNP-tillväxten under kommande decennier, enligt Skogsindustriernas beräkningar.
Enligt en framtidsspaning från Stockholm Environment Institute (SEI) och Tillväxtanalys, blir industriellt träbyggande och nya material inom papper och kartong framtidsbranscher.
– Jag har tittat närmare på marknadsutvecklingen för förpackningsmaterial av papper och kartong och kan konstatera att det är en av de produkter som har förutsättningar att gå riktigt bra framöver, säger Mats Kinnwall, chefsekonom på Skogsindustrierna.
Även de svenska sågverken kan se fram emot ljusare tider.
– På den positiva sidan för sågverken är att trä blir allt populärare och allt vanligare som byggmaterial i många länder, inte minst i Sverige, säger Magnus Niklasson, marknadsanalytiker på Skogsindustrierna.