Industrin tror på mässor, nöjesbranschen på e-post
Eniro har undersökt hur små och medelstora företag kommer att marknadsföra sig det närmaste året.
Industrin kommer att satsa på deltagande på mässor och evenemang. IT- och telekombranschen väljer företagsprofiler i sociala medier och nätverkande. Transportnäringen annonserar i lokalpressen. Nöjesindustrin väljer e-post och telemarketing.
Tendensen är att Sveriges små och medelstora företag breddar marknadsmixen. Lite mindre av traditionella metoder och lite mer av nya digitala. Content marketing, sökmotorannonsering och annonsering på Facebook är de metoder som ökar mest närmaste året.
– Valet av marknadsföringsmetod är av naturliga skäl branschspecifikt, målgruppsanpassat och traditionsstyrt. Denna undersökning visar dock att Sveriges små och medelstora företag i allt högre utsträckning börjar bryta traditionella mönster och aktivt välja mer digitalt i marknadsmixen, säger Mattias Wedar, chef för User & Customer Experience på Eniro.