Företag satsar på oljebas i Kirkenes

Kirkenes De norska företagen ASCO Norway och Norterminal har planer på att bygga en bas för oljeindustrin i Kirkenes i Nordnorge nära gränsen till Ryssland, skriver The Independent Barents Observer.

Basen ska sälja tjänster till de bolag som ska borra efter olja och gas i Barents hav när nya områden öppnas för exploatering under 2017.

De tjänster det handlar om är att ta hand om spillolja och avfall, lastning och lossning av fartyg, transport av förnödenheter, tulldeklarering och förvaringsmöjligheter inomhus och utomhus.

- Vi vill erbjuda våra kunder en "One stop shop", där de kan få all service de behöver för att stödja borrningarna i Barents hav på en plats, säger Runar Hatletvedt, vd för ASCO Norway, till Barents Observer.

Den nya basen ska lokaliseras till Leirpollen, en vik utanför Kirkenes. Man räknar med att den ska bli attraktiv även för den ryska industrin. Det ryska bolaget Lukoil har en stor del av de nya licenserna i Barents hav.

- Ryska kommersiella intressen kan använda Kirkenes som en transitplats, det är en fördelaktig placering, utanför EU och Ryssland, men samtidigt nära till båda marknaderna, säger Arne Raastad, Norterminal, till Barents Observer.