NYAB och NTG inleder samarbete

Piteå NYAB satsar i Piteå genom ett nytt samarbete med NTG om ballastförsäljning och transporter från "Charlies täkt" på Pitholm. Båda företagen är nominerade till Hjärnbalken på Luleå Business Awards.

Avtalet mellan Luleåföretagen NYAB Sverige AB och Northern Transport Group, NTG, gäller försäljning och transport av bergkross och morän. Avsikten är att etablera täkten i Pitholm som ett alternativ till övriga täkter i närområdet.

-Piteå är en ort med tillväxt och ett blomstrande näringsliv, vi ser stora fördelar med att en oberoende aktör i transport- och maskinsegmentet kan offerera bergmaterial till såväl privata som till branschaktörer, detta då NYAB främst är ett entreprenad - och anläggningsföretag, säger Robert Säthergren, styrelseordförande i NYAB.

-Detta avtal gör att vi och våra kunder nu får tillgång till högkvalitativt material som är en väsentlig del i våra verksamheter. Med detta får vi en viktig pusselbit i vår Piteå-etablering och våra kunder kan få en större nytta av och ett djupare samarbete med NTG. Vi förväntar oss att tillsammans med våra kunder ta stora marknadsandelar i Piteå under detta år, säger Thomas Nilsson, vd för NTG.

Båda företagen är nominerade till priser vid den kommande näringslivsgalan i Luleå, Luleå Business Awards. Thomas Nilsson är nominerad i kategorin Årets unga företagare och Johan Larsson, vd för NYAB, i kategorin Årets företagare.