Ignition AB arrangerar Arctic Hill Climb

Gällivare I år arrangeras det första Arctic Hill Climb i Gällivare. Det är en tävling i att köra snöskoter i brant och svår terräng.

Arrangör är Gällivareföretaget Ignition AB i samarbete med Dundret och Gällivare kommun.

- Det här blir den första Hill Climb-tävlingen som anordnas med Dundret. Vi hoppas på varmt och skönt väder och det blir en publikvänlig tävling som är väldigt teknisk vilket lockar många förare, säger David Götzmann, vd på Ignition AB.

- Vi tycker det är jättekul med nya evenemang och idéer som inte alltid har koppling till skidåkning. Det är dessutom extra kul att vi kan nyttja snön som ligger kvar i backarna efter att skidsäsongen är över, säger Amanda Matti, säljchef på Dundret Sweden AB.

Tävlingen den 7 maj går ut på att köra uppför i svår terräng. Det börjar plant och blir brantare och mer avancerat ju högre man klättrar med skotern. 

- Det blir ett event som “ride on a bullet”. Vinnaren av Arctic Hill Climb blir den som klarar av att hålla en stadig kurs i en oberäknelig miljö. Det påminner lite om börsen – alltid spännande och ingenting för den med svaga nerver, säger Andreas Hinzer, utvecklingschef på Gällivare kommun.

Ignition AB i Gällivare säljer bland annat snöskotrar, motorcyklar och båtar.