Vattenfall avbryter projekteringen av Haradskölen

Luleå Vattenfall har beslutat att inte fortsätta projekteringen för en vindkraftspark på Haradskölen, öster om Harads i Bodens kommun.

Orsaken är kritiken från framför allt turistnäringen i området, med bland annat Treehotel, som hävdat att en vindkraftpark skulle göra området ointressant för turister som söker sig till orörd natur.

- Vår förhoppning har hela tiden varit att befintliga verksamheter i bygden och vindkraft på Haradskölen skulle kunna verka sida vid sida. Vi kan nu konstatera att det inte längre finns förutsättningar för att hitta en samförståndslösning tillsammans med andra intressen i området och därför väljer vi nu att inte gå vidare med projekteringen av Haradskölen, säger Erik Grönlund, chef för Vattenfalls landbaserade vindkraftsverksamhet.

Vattenfall kommer att fortsätta  arbeta för att etablera vindkraft på andra platser i Norrbotten.