Max och Samhall utökar samarbetet

Luleå Max Hamburgerrestauranger och Samhall har tecknat ett nytt serviceavtal som sträcker sig 5 år framåt. Samhall ska bland annat ansvara för lokalvård och yttre fastighetsskötsel. Max ska vid rekryteringsbehov fortsätta att rekrytera från Samhall.

Samarbetet mellan Max och Samhall har pågått sedan 2002 och vartefter vuxit i omfattning. Förutom fastighetsskötsel och renhållning rekryterar Max personal till restaurangernas drift från Samhall.

I dag arbetar över 700 av Samhalls medarbetare i någon av Max 102 restauranger. Sedan samarbetet inleddes har cirka 150 av Samhalls medarbetare fått fast anställning hos Max.

– Vi är stolta över att fortsätta samarbeta med Samhall de kommande fem åren. Ett samarbete som vi hoppas ska skapa fler fasta anställningar åt kompetenta personer som tyvärr står utanför arbetsmarknaden. Vi arbetar efter en modell där vi alltid skräddarsyr en arbetsbeskrivning utefter våra medarbetares förutsättningar. Jag hoppas att vi kan inspirera fler företag att tänka och göra så, säger Christoffer Bergfors, vice vd på Max.

– I Max har vi en samarbetspartner som delar våra värderingar och vår strävan mot ett mer hållbart samhälle. Genom samarbetet får hundratals av våra yrkeskunniga medarbetare möjlighet att gå från utanförskap till en arbetsgemenskap samtidigt som vi stärker och utvecklar Samhall som en av landets ledande service- och tjänsteleverantörer, säger Monica Lingegård, vd på Samhall.

Det nya samarbetsavtalet sträcker sig till 2020 års utgång.