Martinsons bygger nya toppstugan på Kebnekaise

Kiruna Murman Arkitekter ritar och Martinsons bygger en ny säkerhetsstuga på 2.000 meters höjd vid toppen av Kebnekaise.

– De tidigare stugorna har varit byggda av lösvirke med olika lager av isolering. Det har varit en nackdel eftersom fukt trängt in och förstört virket. Men den nya stugan byggs i massivt KL-trä. Det håller undan fukt samtidigt som det ger täthet. I den här konstruktionen kan inte regn eller snö blåsa in, säger Daniel Wilded, försäljningsdirektör på Martinsons.

Den nya säkerhetsstugan har formen av en pentagon och är ritad av Murman Arkitekter. Tak och väggar lutar snett utåt för att hindra snön från att dreva igen. 

Stugan är 4,5 gånger 9 meter och består av ett stort rum med sittbänkar. Upp till 21 personer ryms i stugan som tack vare sin form håller värmen bra och snabbt värms upp av kroppsvärme eller spritkök.

Stugan skulle ha byggts i sommar men på grund av det kalla och regniga vädret har bara grundens betongplintar och limträram kunnat byggas. Bygget görs nu klart nästa sommar.

Martinsons är ett familjeägt företag med huvudkontor i Bygdsiljum, Västerbotten. KL-trä är massiva träskivor av gran som limmas ihop korsvis.

Murman Arkitekter är en arkitektbyrå i Stockholm.