BDX får nya uppdrag i Stockholm
– Det är ett stort steg för BDX att ha fått två fleråriga kontrakt i Stockholmsområdet och vi ser detta som starten på att bygga en långsiktig och hållbar organisation i Mälardalen, säger Magnus Granljung, divisionschef anläggning på BDX.
Vid Johannelunds tunnelbanestation ska BDX utföra markarbeten, lastning och transport. På Värtabanan vid Alba Nova Universitetscentrum ska BDX utföra ban- mark- elsignal- och telearbeten, och markarbeten för en överbyggnad av järnvägen. Båda projekten startar under hösten och BDX rekryterar just nu personal för arbetet.
– Vår hemmamarknad är i norra Sverige men vi ser Mälardalen som en marknad där vi kan expandera mer och erbjuda våra tjänster framförallt inom anläggning och logistik. I somras förvärvade vi Spånga Distribution med ett 30-tal anställda med säte i Västberga och i kombination med de nya uppdragen kommer vi att satsa ännu mer på Stockholmsområdet, säger Magnus Granljung.
BDX kommer att arbeta tillsammans med det schweiziska bolaget Implenia som har verksamhet i Schweiz, Tyskland, Frankrike, Italien, Norge och Sverige.