Stort intresset för Almis tillväxtlån
- Vi har god efterfrågan på tillväxtlånet. Vi ser att särskilt hos universitetsnära företag finns det ett behov av nytt kapital för att utvecklas, säger Niklas Jonsson, vd för Almi Företagspartner Nord.
Sedan i januari kan Almi erbjuda företag med nya produkter eller affärsidéer ett så kallat tillväxtlån. Genom en förlusttäckningsgaranti från Europeiska investeringsfonden kan lånet ges på fördelaktiga villkor. Det krävs inte heller någon medverkan av bank.
Syftet med lånet är att ge möjlighet för innovativa företag att utveckla innovationer och affärsidéer som ger tillväxt och lönsamhet.
Hittills i år har cirka 25 företag i Norrbotten och Västerbotten sökt finansiering genom tillväxtlånet. I hela landet är det totalt cirka 400 företag.
Av Almis totalt 5,5 miljarder kronor i lånefonden, är 1,2 miljarder avsatta under två år för att användas till tillväxtlån.