Stor satsning på Norrbotten Media Week

Luleå I februari ordnas Norrbotten Media Week, en stor satsning av aktörer inom de kreativa näringarna i Luleå och Piteå.

Syftet med veckan är att lyfta fram den kreativitet som finns i Norrbotten och inspirera till nya idéer och projekt. Under veckan arrangeras föreställningar, filmvisningar, konserter, utställningar och föreläsningar på kulturscener och mötesplatser.

- Vi vill öka kännedomen om vad den kreativa näringen kan bidra med till övriga näringslivet. Många vet inte vilka resurser som finns i länet, säger Ella Jonsson, kommunikationsbyrån Helikopter och en av initiativtagarna.

En rad, inom sina branscher, kända namn kommer som föreläsare, till exempel Ron Lynch och Kim Taylor från Austin. BD Pop ordnar musikföreställningar under veckan. Under lördagen blir det en stor konsert. Filmpool Nord arrangerar en hel dag om film. En dag blir det ett Youtube-konvent.

 Norrbottens Media Week äger rum 8-14 februari och är tänkt att bli ett årligt arrangemang.

Initiativet kommer från den kreativa näringen i Luleå och Piteå. Arrangör är Creative Norrbotten och aktiviteterna ska ske på Kulturcentrum Ebeneser, Kulturens hus, Vetenskapens hus och Studio Acusticum i Piteå.