Lars-Eric Aaro går in i Emaintenance365
Emaintenance365 är ett avknoppningsföretag från Luleå tekniska universitet och har varit verksamt i snart tre år. Företaget har tvecklat en molnbaserad lösning för data och beslutsstöd via en webblösning. Kunderna finns inom järnvägssektorn i Sverige och utomlands.
- Emaintenance365 AB är ett mycket intressant företag med stor potential, både nationellt och internationellt. Företaget erbjuder ett unikt beslutsunderlag för företag som opererar inom järnvägssektorn, alltifrån ekonomiskt beslutsunderlag för en koncernledning till underhållsbeslut i verkstäderna, säger Lars-Eric Aaro.
Emaintenance365 är ett medlemsföretag i Arctic Business Incubator och har sitt säte i Luleå. Företaget omsatte 2014 1,2 miljoner kronor.