Estonian Air i konkurs

Gällivare/Arvidsjaur Det estniska flygbolaget som tidigare trafikerat Gällivare och Arvidsjaur har gått i konkurs. Flygtrafiken på linjerna i Norrbotten påverkas inte så mycket eftersom Nextjet för ett par veckor sedan tagit över trafiken.

Dock skulle Nextjet hyra flygplan av Estonian Air, vilket inte går nu då flygplanen tagits hem till Estland.

Nextjet har fått fram ersättningsplan, men de är inte ltillräckligt stora för att ta alla bokade passagerare. Som en tillfällig lösning omdirigeras planen via Luleå och Skellefteå. Nextjet räknar med att sätta in större plan inom några veckor.

Orsaken till Estonian Airs konkurs är att flygblaget fått olagligt statsstöd som EU:s konkurrenskommission nu kräver att bolaget ska betala tillbaka: cirka 85 miljoner euro.