Doroteafyndighet fick aktie att stiga med 540 procent

Dorotea Aktierna i det lilla prospekteringsbolaget Orezone som är registrerat på Aktietorget, steg med 540 procent under tisdagen. Orsaken är att bolaget fått undersökningstillstånd för en fyndighet i Dorotea i Västerbotten.

Undersökningstillståndet gäller sällsynta jordartsmetaller (REE) och en fosformineralisering i Fetsjön i Dorotea kommun.

REE är strategiska metaller som används i tillverkningen
av mobiltelefoner, magneter och hybridbilar. Fosfor används i jordbruket.

Orezone kommer att börja med fältarbeten och borrning till våren. Man skriver också i ett pressmeddelande att man ska börja diskutera med internationella gruvbolag när man har mer information. 

Orezone har också gällande undersökningstillstånd i Boden (Svartlå) och Älvsbyn (Sarvastjärnen).

Orezone AB är ett svenskt prospekteringsbolag med huvudkontor i Göteborg som innehar prospekteringslicenser över potentiella mineraliseringar. Bolagets affärskoncept är att erhålla rättigheter, utföra de arbeten som krävs, och sälja objekten eller ingå samarbetsavtal med större bolag innan den kapitalkrävande gruvfasen.