UF-mässan invigs i Gällivare

Gällivare I eftermiddag startar årets regionala mässa för Ung Företagsamhet i Gällivare.

Cirka 100 UF-företag från hela Norrbotten ställer ut på mässan. Totalt är det nära 650 elever i Norrbotten som driver UF-företag det här läsåret. Det är 25 procent av en årskull.

Mässan invigs i eftermiddag och pågår också under hela torsdagen. Entrén är gratis för alla som vill träffa de gymnasieelever som under utbildningen arbetar med ett företagsprojekt.

Vid mässan sker tävlingar och uttagningar av de UF-företag som går vidare för att tävla i SM i Ung Företagsamhet.

På onsdag eftermiddag presenteras vilka som vunnit och går vidare i SM i klassserna Årets produktutveckling, Årets hantverk, Årets säljare, Årets vara, Årets tjänst, Årets monter, Årets kooperativ och huvudklassen: Årets UF-företag.

Ung Företagsamhet är en ideell och obunden utbildningsorganisation med syftet att tillsammans med skolan införa entreprenörskap och ett engagerat näringsliv i utbildningssystemet. 

I Norrbotten har 10 600 elever drivit UF-företag sedan starten läsåret 1992/93.