Handlarnas framtidstro bättre
Framtidsindikatorn visar att handlarnas förväntningar på försäljningsutveckling, nyanställningar och lönsamhetsutveckling har ökat i mars, men fortfarande ligger på minus. Det innebär att fler handlare är negativa inför framtiden än antalet som är optimistiska.
- En positiv försäljning under julhandeln och inledningen på det nya året lyfter handlarnas optimism. Framtidstron hålls tillbaka av negativ tro på lönsamhet och nyanställningar, säger Jonas Arnberg, chefsekonom på Svensk Handel, i en kommentar.
Hälften av handlarna tror på ökad försäljning de närmaste tre månaderna, jämfört med samma tid i fjol. Bara 8 procent tror på minskad försäljning. Endast 3 procent av handlarna tror på bättre lönsamhet. Hela 41 procent tror på sämre lönsamhet.